Ekonomi

HSBC XPeng’i satın almak için yükseltti, VW anlaşmayı önemli bir dönüm noktası olarak görüyor

HSBC Global Research, elektrikli araç şirketi XPeng, Volkswagen (ETR: VOWG_pXPeng (NYSE: XPEV) Hold to Buy’dan satın aldı ve 12 aylık fiyat hedefini 22,00 $’a çıkardı (15,40 $’dan).

İki şirket, elektrikli araçlar ve otonom sürüş yazılımı konusunda işbirliği yapmayı ve ortaklaşa iki adet VW markalı elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Bu ortak geliştirme çabasında, G6 modeli için XPeng’in platformundan yararlanacaklar.

Analistler bir notta “Anlaşma, XPeng’in ABD ve H hisselerinin 24 Temmuz’dan bu yana %26 ve %28 artmasının (S&P500 %1 ve HSCI +%3’e kıyasla) önemli bir nedeniydi” diye yazdı.

“Elektrikli araçlar giderek daha fazla metalaştıkça, farklılaştırılmış yazılımları satışları artıracak önemli bir rekabet avantajı olarak görüyoruz. VW gibi küresel bir markayla kurulan bağ da tüketici ilgisini artıracak.”

HSBC, artan satış hacmi ve yazılım hizmetlerinden elde edilen gelir nedeniyle şirketin 2024 ve 2025’teki net zararının %1 ve %8 oranında azalacağını tahmin ediyor. Yazılım hizmetleri, VW mutabakatından yararlandıkça ve en son otonom sürüş özelliklerine yönelik artan tüketici talebi nedeniyle, 2024 ve 2025 gelir iddialarını sırasıyla %7 ve %17 oranında revize ettiler.

Şirket, VW anlaşması ve 2023’ün ikinci yarısında şehir içi navigasyon rehberli pilotluğun ülke çapında başlatılması nedeniyle yeni araç siparişlerinde güçlü bir ivme için potansiyel katalizörlerle karşı karşıya kalabilir. büyüme.

XPEV hisseleri Pazartesi sabahı %0,14 artışla işlem görüyor.

pazaryeriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu