Haber

Diyarbakır ve İstanbul’da Amerikan askeri kılığına giren çete yakalandı

Diyarbakır ve İstanbul’da kurbanlara kendilerini Amerikan askeri olarak tanıtan ve ellerindeki yüklü miktardaki dövizi Türkiye’ye getirmek için gümrük ve kurye parası alarak onları dolandıran ‘Vuvuzela’ çetesine yönelik operasyonda 12 zanlı, 3’ü şüpheli. Afrika uyruklu şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmada, sosyal medyada kendilerini Amerikan askeri olarak tanıtan çetenin, eşyalarını getirmek için aradıkları kişilerden gümrük ve kurye paralarını alarak dolandırdıkları tespit edildi. Suriye’deki görev ve Türkiye’ye ellerindeki büyük miktarda döviz. Dolandırılan kişilerin bankadan paralarını çeken zanlıların adresleri, 2 aylık takibin ardından belli oldu. Cumhuriyet Başsavcılığının izniyle İstanbul ve Diyarbakır’daki adreslere eş zamanlı ‘Safari Operasyonu’ düzenlendi. Operasyonda ‘Vuvuzela’ çetesine mensup 3’ü Afrika asıllı 12 zanlı gözaltına alındı.

ÇAĞRI MERKEZİ İLE İKNA

Araştırmada zanlıların sosyal medya hesaplarında asker kıyafeti giydikleri ve bunu görsellerle destekleyerek güvendikleri ve kurdukları davet merkezi aracılığıyla mağdurlara ulaştıkları belirlendi. Zanlıların yakalanmamak için sürekli sınır değiştirdikleri belirlenirken, yapılan aramada yüklü miktarda döviz ve çok sayıda sim kart ile uzun namlulu silah ele geçirildi. Zanlıların emniyetteki süreçleri devam ederken, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın talimatıyla başlatılan ‘Suçla sinerjik mücadele’ projesi kapsamında İstanbul Polisi ile ortak çalışmaların sürdürüleceği belirtildi.

haber-vezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu