Teknoloji

Mikroplastikler Beynimizin İçine Girebileceklerini Buldu

Viyana Tıp Üniversitesi’nde çalışan bir grup bilim insanı, fareler üzerinde bir çalışma yürüttü. Bu araştırmanın amacı, mikro plastik yiyen Amaç, farelerin beyinlerinde hangi değişikliklerin meydana geleceğini belirlemekti. Araştırma kelimenin tam anlamıyla şaşırtıcı sonuçlar verdi. Çünkü mikroplastikler beyne kadarnüfuz edebildiği ortaya çıktı.

Araştırmada bilim adamları 6 deney faresi Mikro ve nano plastik atıklarla dolu yiyecekleri yediler. Beslenmeden fare beyinleri sadece 2 saat sonra mikro ve nano plastik modüllerle doldurulmaya başlandı. Avustralya’dan haberler, iddiaya göre küçük plastikler çok daha tehlikeliolduğu sanılıyordu.

Mikro ve nano plastikler çok önemli hastalıklarla ilişkilendiriliyor!

Araştırmayla ilgili açıklama yapan Lukas Kenner, ” Beyindeki plastik parçacıklar, iltihaplanma, nörolojik bozukluklar ve hatta alzheimerveya Parkinson gibi sorunların riskini artırabilir.“İfadeleri kullanmak aslında ne kadar büyük bir risk altında olduğumuzu ortaya koydu.

Öyleyse neden mikro ve nano plastikler için endişelenelim?

Mikro ve nano plastik parçacıklar aklınıza gelebilecek her yere dağılmıştır. o kadar fazla ki yemek paketleme , plastik şişeler ve içme suları, çıplak gözle birden fazla görülemeyen bu partiküller için oldukça uygun alanlardır. Hatta araştırmalar bir kişinin bir yıl boyunca su içebileceğini göstermiştir. 90 bin adete kadar parçacıkları yutabildiği kanıtlanmıştır. Bunlar insanlarda olduğu kadar farelerde de beyne ulaşıyor olabilir.

Aslında, mikro ve nano plastikler zaten vücudumuza girdi. balıklar aslında okyanus ve deniz suyunun kirlenmesi nedeniyle bu plastik kapları yutuyorlar. Hatta bir çalışmada, plasentada bile mikroplastik bulundu. Tüm bu gerçekler sağlığımızın giderek bozulacağının açık bir göstergesidir.

Peki mikroplastik tam olarak nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu