Teknoloji

İspanya’da Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Dinozorlar, milyonlarca yıl önce yaşamış ve dünyayı yöneten harika yaratıklardır. Paleontologlar, bu canlıların kayıp dünyasını keşfetmek için fosil kalıntılarını inceleyerek yeni cinsler belirlemeye çalışıyor. Şimdi sizi yeni bir hastalık olan Protathlitis cinctorrensis ile tanıştıralım. spinozor türleri.

Spinosauridler, iki ayak üzerinde yürüyen büyük, etçil dinozorlardı. Bu kümedeki dinozorların balık yedikleri ve su yakınında yaşadıkları bilinmektedir. Ancak yüzebilecekleri kesin olarak bilinmiyor. Spinosauridler Avrupa’da ortaya çıktı ve daha sonra Afrika ve Asya’ya yayıldığı sanılmaktadır..

Protathlitis cinctorrensis nasıl keşfedildi?

Protathlitis cinctorrensis fosilleri, 2011 yılında İspanya’nın doğusundaki Arcillas de Morella Formasyonu’nda bulundu. Bu formasyon Erken Kretase’ye kadar uzanır ( yaklaşık 127-126 milyon yıl önce ) ilişkin. Bulunan fosil modüllerinin ortasında bir sağ çene kemiği, bir diş ve beş kuyruk omuru bulunuyordu. Araştırmacılar, bu kalıntılara dayanarak dinozorun 10-11 metre uzunluğunda olduğunu iddia ediyor.

Araştırmacılar, onları bilinen diğer spinosaurid örnekleriyle karşılaştırarak, fosillerin yeni bir ilacı ve aynı zamanda yeni bir spinosaurid cinsini temsil ettiği sonucuna vardılar. Yunanca Protathlitis cinctorrensis şampiyon” ve fosillerin bulunduğu Cinctorres kasabasından. Ayrıca bu çeşidin isimlendirilmesi 2021’de Avrupa Ligi’ni kazanan Villarreal CF futbol kulübüne de atıfta bulunuyor.

İspanya’da spinosauridlerin varlığının ilk kanıtı olan diş fosillerinden sonra Protathlitis cinctorrensis’in keşfi önemli bir bulgu olarak kabul . Ayrıca bu keşif, spinosauridlerin kökeni ve çeşitlenmesi hakkında yeni bilgiler sağlıyor. Araştırma sonuçları Bilimsel Raporlarda yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu