Ekonomi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde genetiği değiştirilmiş arılar

Dünya genelinde artan arı ölümlerine çözüm arayışlarına genetik bilimi de dahil oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki genetik mühendisleri arıların DNA’sını değiştirdi. Amaç arıları küresel ısınmaya dayanıklı hale getirmektir.

Sıcaklıklar 45-50 derece baz alındığında arıların yaşayamayacağı belirtilirken, bunu çözmek için kraliçenin DNA’sına müdahale ediliyor. Bu sayede kraliçenin yumurtalarından gelişecek binlerce arı sıcağa karşı güçlendirilmiş olur.

Dubai’nin Hatta bölgesindeki bal arısı merkezinde 2500’den fazla kovan bulunuyor. Arıcılar, artan sıcaklıklardan etkilenen arıların nektar ve polen toplayamadıklarını belirterek küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekiyor.

SAYILARDA YÜZDE 35 AZALMA VAR

Birleşmiş Milletler raporları, arılar ve kelebekler gibi tozlayıcıların sayısında yüzde 35’lik bir azalma olduğunu gösteriyor.

Yoğun tarım, küresel ısınma ve israf edilen böceklerin artması arıların hızla yok olmasına neden oluyor. Uzmanlar, artan arı ölümlerinin dünyadaki yaşamı tehdit ettiği konusunda uyarıyor.

Çünkü dünyadaki bitki besinlerinin dörtte üçü arı, kelebek ve böcek gibi tozlaşan organizmalar tarafından elde ediliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu